Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Organisation och kontaktuppgifter

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Följande grupperingar arbetar med att ta fram en ny folkhälsostrategi under 2015-2017.

Se organisationsskiss 

Norrbottens folkhälsopolitiska råd

Kontaktuppgifter

Verkställande projektgrupp

Joanna Hansson (sammankallande),
strateg folkhälsocentrum
Region Norrbotten
Telefon: 0920-284 383
E-post: joanna.hansson@norrbotten.se

Linda Moestam
Strateg folkhälsocentrum
Region Norrbotten
Telefon: 070-212 39 81
E-post:linda.moestam@norrbotten.se

Björn Eriksson
Samverkansledare miljö och samhällsbyggnad
Norrbottens Kommuner
Telefon: 070-5545803
E-post: bjorn.eriksson@kfbd.se

Lars Sandström
Samverkansledare arbetsmarknad
Norrbottens Kommuner
Telefon: 070-5783853
E-post: lars.sandstrom@kfbd.se

Irina Enbuska von Schantz
Länssamordnare ANDT-frågor
Länsstyrelsen i Norrbottens län
Telefon: 010 - 22 55 661, 070 – 253 97 25
E-post: irina.enbuska.von.schantz@lansstyrelsen.se

Katarina Sandling Jonsson
Handläggare inom föräldrastöd
Länsstyrelsen i Norrbotten
Telefon: 070-236 63 68
E-post: katarina.sandling.jonsson@lansstyrelsen.se

Länsanalysgrupp

Mats Jakobsson
Vetenskaplig ledare, social hållbarhet, FoUI
Kommunförbundet Norrbotten
E-post: mats.jakobsson@kfbd.se
Telefon: 070 – 693 54 55

Åsa Rosendahl (Sammankallande)
Statistiker folkhälsocentrum
Region Norrbotten
E-post: asa.rosendahl@nll.se
Telefon: 0920-28 44 48

Sofia Reinholt
Analytiker,
Beställar- och analysenheten
Region Norrbotten
E-post: sofia.reinholdt@nll.se
Telefon: 072-507 69 46

Kommunikationsgrupp

Jonas Hansson (Sammankallande)
Kommunikatör
Region Norrbotten
E-post: jonas.c.hansson@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 46 57

Vakant
Länsstyrelsen i Norrbotten

Vakant
Norrbottens Kommuner

 

10 september 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering